Պաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 28-ին հանդիպել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով Իտալիա այցելելու պաշտոնական հրավերի համար` Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է հայ-իտալական հարաբերությունների բարձր մակարդակը եւ նշել, որ բազմաթիվ են մեր երկու ժողովուրդներին ու երկու պետություններին կապող կամուրջները` խարխսված քրիստոնեական, ժողովրդավարական եւ համամարդկային միեւնույն արժեհամակարգին: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը խորին երախտագիտություն է հայտնել 2019 թ. ապրիլի 10-ին Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կողմից 1915 թ. Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնության ընդունման համար:
Ռոբերտո Ֆիկոյի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Թավշյա հեղափոխությունից եւ 2018թ. դեկտեմբերին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո Հայաստանում սկիզբ առած տնտեսական, դատաիրավական եւ քաղաքական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ինչպես նաեւ երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի մասին` Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի հավատարմությունը խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով լուծմանը: Արարատ Միրզոյանը, ներկայացնելով բանակցությունների ներկա ընթացքը, շեշտել է, որ, հաշվի առնելով Ադրբեջանի իշխանությունների ապակառուցողական հռետորաբանությունը, բանակցություններում գրանցված յուրաքանչյուր առաջընթաց պետք է ողջունելի լինի: ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է միջազգային գործընկերների կողմից տարբեր հարթակներում հավասարակշռված եւ կառուցողական մոտեցումների ցուցաբերումը, այդ թվում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափի շրջանակներում համաձայնեցված ձեւակերպումների կիրառմամբ:
Ռոբերտո Ֆիկոն, համաձայնելով հռետորաբանության վերաբերյալ Միրզոյանի տեսակետին, ընդգծել է, որ Իտալիան շարունակելու է նպաստել երկխոսության կայացմանը, որը միակ ճանապարհն է` հակամարտությանը խաղաղ եւ տեւական լուծում տալու համար:
Արարատ Միրզոյանը կոչ է արել գործընկերոջը` հնարավորինս սեղմ ժամկետում վավերացնել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որն ամուր իրավական հիմքերի վրա կդնի Հայաստանի հարաբերությունները ոչ միայն ԵՄ-ի հետ, այլեւ կաշխուժացնի կապերը բոլոր անդամ երկրների հետ:

On October 28, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan being on an official visit in the Republic of Italy met with the President of the Chamber of Deputies of Italy Roberto Fico.
Thanking for the official invitation of visiting Italy Ararat Mirzoyan has highlighted the high level of the Armenian-Italian relations and has noted that the bridges connecting our two peoples and two states are numerous and are anchored on the Christian, democratic and all-human same value of systems. In this context Ararat Mirzoyan expressed his deepest gratitude for the adoption of the initiative on recognition of the 1915 Armenian Genocide by the Chamber of Deputies on 10 April 2019.
At Roberto Fico’s request Ararat Mirzoyan touched upon the economic, judiciary and political reforms started in Armenia after the Velvet revolution and the snap parliamentary elections held in December 2018, the fight against corruption, as well as the challenges facing the country.
Speaking about the Nagorno Karabakh issue Ararat Mirzoyan reaffirmed the faithfulness of Armenia to solve the problem exclusively through peaceful means and in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Presenting the current procedure of the negotiations Ararat Mirzoyan stressed that taking into consideration the deconstructive rhetoric of the Azerbaijani authorities all progress should be welcoming in the negotiations. The RA NA President highlighted the manifestation of the balanced and constructive approaches on different platforms by the international counterparts, including the use of the formulations agreed in the frameworks of the OSCE Minsk Group format.
Agreeing with Ararat Mirzoyan’s viewpoint on the rhetoric Roberto Fico has underlined that Italy would promote the establishment of the dialogue which is the only way for peacefully and long-lastingly solving the conflict.
Ararat Mirzoyan has called on his colleague to ratify the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement within possibly short term, which will lay down on the legal bases the relations of Armenia not only with the EU, but also enliven the ties with all member countries.