Պաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 28-ին հանդիպել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով Իտալիա այցելելու պաշտոնական հրավերի համար` Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է հայ-իտալական հարաբերությունների բարձր մակարդակը եւ նշել, որ բազմաթիվ են մեր երկու ժողովուրդներին ու երկու պետություններին կապող կամուրջները` խարխսված քրիստոնեական, ժողովրդավարական եւ համամարդկային միեւնույն արժեհամակարգին: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը խորին երախտագիտություն է հայտնել 2019 թ. ապրիլի 10-ին Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կողմից 1915 թ. Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնության ընդունման համար:
Ռոբերտո Ֆիկոյի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Թավշյա հեղափոխությունից եւ 2018թ. դեկտեմբերին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո Հայաստանում սկիզբ առած տնտեսական, դատաիրավական եւ քաղաքական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ինչպես նաեւ երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի մասին` Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի հավատարմությունը խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով լուծմանը: Արարատ Միրզոյանը, ներկայացնելով բանակցությունների ներկա ընթացքը, շեշտել է, որ, հաշվի առնելով Ադրբեջանի իշխանությունների ապակառուցողական հռետորաբանությունը, բանակցություններում գրանցված յուրաքանչյուր առաջընթաց պետք է ողջունելի լինի: ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է միջազգային գործընկերների կողմից տարբեր հարթակներում հավասարակշռված եւ կառուցողական մոտեցումների ցուցաբերումը, այդ թվում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափի շրջանակներում համաձայնեցված ձեւակերպումների կիրառմամբ:
Ռոբերտո Ֆիկոն, համաձայնելով հռետորաբանության վերաբերյալ Միրզոյանի տեսակետին, ընդգծել է, որ Իտալիան շարունակելու է նպաստել երկխոսության կայացմանը, որը միակ ճանապարհն է` հակամարտությանը խաղաղ եւ տեւական լուծում տալու համար:
Արարատ Միրզոյանը կոչ է արել գործընկերոջը` հնարավորինս սեղմ ժամկետում վավերացնել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որն ամուր իրավական հիմքերի վրա կդնի Հայաստանի հարաբերությունները ոչ միայն ԵՄ-ի հետ, այլեւ կաշխուժացնի կապերը բոլոր անդամ երկրների հետ:

28 октября находящийся с официальным визитом в Итальянской Республике Председатель НС А.Мирзоян встретился с председателем Палаты депутатов Италии Роберто Фико.
Поблагодарив за официальное приглашение посетить Италию, А.Мирзоян подчеркнул  высокий уровень армяно-итальянских отношений и отметил, что многочисленны соединяющие наши народы и государства мосты, которые опираются на одинаковую систему христианских, демократических и общечеловеческих ценностей. В этом контексте спикер НС выразил глубокую признательность за принятие 10 апреля 2019 г. Палатой депутатов Италии инициативы по признанию Геноцида армян 1915 года.
А.Мирзоян по просьбе Роберто Фико обратился к начатым после Бархатной революции и внеочередных парламентских выборов в декабре 2018 года экономическим, судебно-правовым и политическим реформам, борьбе с коррупцией, а также вставшим перед Арменией вызовам.
Коснувшись Нагорно-Карабахской проблемы, А.Мирзоян подтвердил приверженность Армении решению вопроса исключительно мирным путем в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Спикер НС, представляя нынешний ход переговоров, подчеркнул, что, учитывая деструктивную риторику азербайджанских властей, любой отмеченный в переговорах прогресс должен приветствоваться. Председатель НС А.Мирзоян подчеркнул важность взвешенных и конструктивных подходов международных партнеров на различных площадках, в том числе согласованных в рамках формата МГ ОБСЕ формулировок.
Роберто Фико, согласившись с точкой зрения Мирзояна относительно риторики, подчеркнул, что Италия и впредь будет содействовать налаживанию диалога – единственного пути мирного и долговременного решения конфликта.
А.Мирзоян призвал коллегу в сжатые сроки ратифицировать Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, которое не только поставит на прочную правовую основу отношения Армении с ЕС, но и оживит связи со всеми странами-членами.